Simulátory na novém webu. Ukázka obrazovky simulátoru Aerofly

Simulátory Aerofly, FMS ...

Tyto simulátory vhodně poslouží pro nácvik řízení modelů a spousta modelářů je také doporučuje. Ve spojení s RC vysílačem jsou dobrou pomůckou, nejen pro začátečníky. Dají se zde doplňovat jak různé typy letadel, vrtulníků a scenérií, tak i konkrétní modely upravovat a přizpůsobovat reálu. Simulátor FMS je možno dokonce stáhnout z internetu zdarma. (Existuje ještě řada dalších simulátorů, jako např. Reflex, Easy Fly, Real Flight G2 . . . )

Simulátory umožňují připojení RC vysílače k PC pomocí konektoru učitel/žák, přes interface na sériový nebo paralelní port, gameport, USB, nebo zvukovou kartu. Simulátor REFLEX potřebuje (podobně jako CSM) hardwarový klíč, který je nutno koupit (záměr výrobce) a pak připojit jako převodník na LPT, resp. USB. Jako náhradu, lze v případě ztráty pro Reflex použít tento interface.

POZOR !
Při použití operačního systému Win XP, nebo Win 2000 již nelze běžný interface, vhodný pro Win 9x v propojení se sériovým portem použít. (Reflex vyžaduje speciální úpravu)
Nutno pak zvolit některé z následujících řešení :

WinXP totiž snímá sériový port jinou metodou než předchozí verze např. Win98. Proto nelze jednoduchým způsobem u WinXP řídit sériový port a interface (běžný, fungující pod Win9x) je nepoužitelný.
Vysvětlení, které jsem taky zachytil na Netu : Technologie jádra ve WinXP (NT jádro) nedovolí aplikaci přístup na HW (port RS232) mimo standard. A tímto "mimostandardem" je čtení stavových bitů portu. RC vysílač neposílá žádna ucelená data komunikačním protokolem, jenom dává širší a užší pulsy. Ty je potřeba změřit a vyhodnotit. To ale není v operačním systému úkol pro sériový port...

Ukázka obrazovky simulátoru FMS Nejjednodušší možnost (tu poslední) - zapojení přes audiovstup zvukové karty jsem vyzkoušel jak pro simulátor Aerofly, tak pro simulátor FMS (RC vysílačem Futaba FX18, FC16, nastavena modulace PCM). K tomuto zapojení je zapotřebí pouze kabel se dvěma konektory (+ dva odpory) a nahrát software (volně ke stažení). Funguje spolehlivě pro oper.systémy Win9x, Win2k. Pod WinXP se u mé konfigurace projevuje tím, že po nějaké době provozu se restartuje PC. Tento jev se vyskytuje jen u určitých, jak už jsem se zmínil konfiguracích, jelikož simulátor nelze spustit s nainstalovaným souborem winmm.dll, ale pouze bez něj.

Vaši konfiguraci lze jednoduše ověřit tímto způsobem (1. až 3.) :

Již delší dobu bohužel odkazy na SmartPropo stránky "nežijí". Proto jsem umístil potřebné soubory na svůj web. Soubory winmm.dll je možno taky stáhnout z následujících adres :
http://www.rc-sim.de/art_engine/article.php?article=107
http://www.geocities.com/shaul_ei/Download2.html

  1. Nejprve bych doporučoval stáhnout zazipovaný soubor FutabaPCM
  2. Pak jej rozbalit a nainstalovat soubor winmm.dll do adresáře, kde máte umístěn simulátor.
  3. Zkusit spustit simulátor. Pokud se neobjeví následující hláška, bude vše OK :
    An exception (C0000005) occurred during DllEntryPoint or DllMain in module: C:\Program Files\FMS\winmm.dll. Access violation at address 00000000. Read of address 00000000.
  4. Stáhnout druhý zip soubor - program SmartPropo dle oper.systému, pro Win 2000/XP SmartPropo WinXP, pro Win 98 SmarPropo Win98
  5. Nainstalovat tento program SmartPropo
  6. Vyrobit propojovací kabel
  7. Spustit program SmartPropo a nastavit dle návodu
Schéma propojovacího kabelu (špička a střed - signál, spodní díl - zem) :





Několik zapojení konektorů vysílačů :
Graupner MC-15, Graupner MC-19 (22), Graupner MC-12, Graupner 214, Hitec, Multiplex Cocpit MM, Futaba FC 16 (18), Modela, jiné.

Další dotazy a Vaše připomínky rád přivítám. Toliko zatím mé zkušenosti.
Zde je možno přispět se svými zkušenostmi do ankety.

Několik dalších stránek zabývyjící se zapojením SmartPropo :
http://skylady.blog.cz/0602/pripojeni-vysilace-k-pc-simulatoru
http://crrcsim.sourceforge.net/wiki/index.php?n=CRRCsim.IFAudio